Jak odżywianie wpływa na nasze zdrowie psychiczne?

Wielu z nas nawet nie myśli o tym, że odżywianie i zdrowie psychiczne są ze sobą tak silnie powiązane. Pomyślmy logicznie, nasz mózg pracuje 24/7, nawet kiedy śpimy, co oznacza, że ​​potrzebuje stałego dopływu energii. To „paliwo" pochodzi z jedzenia, które jemy, a to, co w nim jest, jest niezbędne. Mówiąc najprościej, to, co jemy, bezpośrednio wpływa na strukturę i funkcję naszego mózgu, a ostatecznie na nasz nastrój

Co to jest zdrowie psychiczne?

Najpierw należy zrozumieć, czym jest zdrowie psychiczne:

Zdrowie psychiczne umysłowe to termin używany do określenia każdego poziomu dobrostanu psychicznego i/lub emocjonalnego i/lub braku zaburzeń psychicznych, umysłowych.

Kiedy osoba może w pełni cieszyć się życiem, odczuwać i rozumieć sens swojego istnienia, radzić sobie z zadaniami zawodowymi i innymi, kochać, pracować i budować relacje z otaczającym ją światem oznacza to, że zdrowie psychiczne jest w porządku. A jeśli jest odwrotnie, należy zastanowić się, co jest nie tak, i nie wahać się podjąć działania. Zawsze można zwrócić się do specjalisty, który pomoże rozwiązać problem. 

Zdrowie psychiczne

Zdrowie psychiczne - czy naprawdę warto o nie dbać? 

Tak! Co ciekawe, przez wiele lat medycyna nie dostrzegała związku między nastrojem a jedzeniem.

Psychiatria żywności odkryła wiele powiązań i zależności nie tylko między tym, co jemy, a tym, jak się czujemy, ale także między rodzajami bakterii żyjących w naszych jelitach. 

Dlatego wszelkie zaburzenia zdrowia psychicznego mają bezpośredni wpływ na nasze ciało i odwrotnie. 

 Co należy zrobić, aby zachować zdrowie psychiczne?

Istnieją cztery rzeczy, które można zrobić, aby utrzymać zdrowie psychiczne w ryzach: 

  • wzorce snu

  • aktywność fizyczna

  • dobre odżywianie 

  • zainteresowania

Ich równowaga pomoże Ci być zdrowym i szczęśliwym człowiekiem. Opiszemy teraz szczegółowo każdy z nich:

Wzorce snu

Naukowcy z George Institute on Global Health w Australii twierdzą, że osoby, które śpią mniej niż 5 godzin na dobę, mają znacznie wyższe ryzyko zachorowania na choroby psychiczne. Dlatego staraj się zasypiać i budzić o tej samej porze każdego dnia i spać dłużej niż 5 godzin, optymalnie 7-8.

Aktywność fizyczna

Naukowcy zalecają przeznaczenie co najmniej 15-20 minut dziennie na aktywność fizyczną. Najlepszym rozwiązaniem są długie spacery po parku na świeżym powietrzu. Ważne dla naszego zdrowia zarówno psychicznego i fizycznego jest to, co jemy przed i po treningu. Postaraj się robić 10 000 kroków dziennie, a z czasem zauważysz znaczną poprawę swojego samopoczucia. 

Zainteresowania

Eksperci z Fundacji Zdrowia Psychicznego twierdzą, że pracoholizm ma tak samo negatywny wpływ na zdrowie psychiczne, jak nie robienie niczego innego. Dlatego psychologowie zalecają, aby znaleźć czas na hobby. 

Zdrowie psychiczne

W jaki sposób jedzenie wpływa na nasz nastrój?

Przewód pokarmowy nie bez powodu nazywany jest "drugim mózgiem". Produkuje 95% naszej serotoniny. A serotonina jest silnym neuroprzekaźnikiem, który pomaga regulować sen, apetyt i nastrój oraz zmniejszać ból.

Na prawidłowe funkcjonowanie organizmu duży wpływ mają miliardy "dobrych" bakterii. Chronią one błonę śluzową jelit, stanowiąc silną barierę przed toksynami i "złymi" bakteriami, poprawiają wchłanianie składników odżywczych z pożywienia i aktywują drogi nerwowe biegnące bezpośrednio między jelitami a mózgiem.

Co zatem powinniśmy jeść, aby poprawić zdrowie psychiczne?

Nasz mózg jest jak maszyna: działa najlepiej, gdy otrzymuje paliwo wysokiej jakości. Prawidłowa dieta bogata w witaminy, minerały i przeciwutleniacze odżywia mózg i chroni go przed zniszczeniem.

Zrównoważona dieta pozwala również kontrolować masę ciała i zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób, w tym otyłości, chorób układu krążenia, cukrzycy, a nawet nowotworów złośliwych. 

Czy wiesz, że dobrze zbilansowana dieta może pomóc w walce z depresją i innymi chorobami psychicznymi?

Badanie przeprowadzone w USA wykazało, że osoby, które stosowały "rozsądną dietę", całkowicie zapomniały o swojej depresji, zaczęły czuć się lepiej, a niektóre z nich porzuciły nawet myśli samobójcze. Rozsądna dieta - zawiera dużo owoców i warzyw, ziemniaków, produktów sojowych, grzybów, wodorostów i ryb. 

Zdrowie psychiczne

Co zatem jeść, aby czuć się dobrze?

Zdrowie psychiczne i fizyczne są ze sobą ściśle powiązane. Dlatego ważne jest, aby zachować równowagę.

Kobietom zaleca się spożywanie śniadań, unikanie kofeiny i fast foodów oraz ćwiczenia fizyczne. 

Mężczyznom zaleca się umiarkowane spożywanie produktów mlecznych, spożywanie większej ilości mięsa, unikanie kofeiny i oczywiście ćwiczenia fizyczne

Pamiętaj, że odpowiednia dieta zmniejsza wpływ stresu na organizm i zapobiega chorobom psychicznym. Nadużywanie fast foodów, kofeiny i gotowych dań będzie miało negatywny wpływ na cały organizm pod względem psychicznym i fizycznym. 

"Kofeina jest metabolizowana przez ten sam enzym, który metabolizuje hormony płciowe, a młodzi ludzie mają wysoki poziom tych hormonów. 

Kiedy młodzi mężczyźni i kobiety spożywają duże ilości kofeiny, pozostaje ona w ich organizmach przez długi czas i nadal stymuluje układ nerwowy, co zwiększa stres i prowadzi do niepokoju.

 Z czym warto łączyć zdrową dietę?

Spróbuj stosować "czystą" dietę przez dwa lub trzy tygodnie i ogranicz wszystkie przetworzone produkty spożywcze oraz cukier. Zawsze monitoruj swoje samopoczucie. Jeśli to możliwe, rób notatki lub prowadź pamiętnik. W ten sposób można nie tylko zmniejszyć ryzyko wystąpienia stresu, ale nawet powstrzymać niektóre zaburzenia psychiczne.

Aby zapewnić lepsze trawienie pokarmu i podwoić jego korzyści zdrowotne, zalecamy przyjmowanie preparatów Omega-3 i witaminy D3 wraz z odpowiednią dietą. 

Kobieta

4 najlepsze składniki odżywcze dla zdrowia psychicznego

Badania kliniczne dowodzą wartości składników odżywczych, które mają ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne:

  • Omega-3

  • Witamina D

  • Antyoksydanty

  • Błonnik

Naukowo udowodniono, że suplementy omega-3 mogą być stosowane w leczeniu zaburzeń dwubiegunowych, zespołu stresu pourazowego, depresji i psychozy. Osoby przyjmujące Omega-3 są również spokojniejsze i bardziej opanowane. 

Witamina D3 to kolejna witamina, która powinna znaleźć się w Twojej diecie. Wielu chorobom psychicznym towarzyszy niski poziom witaminy D, który wpływa na rozwój struktury i funkcji mózgu.

Co zaskakujące, antyoksydanty zapobiegają stresowi oksydacyjnemu, który uszkadza mózg i może prowadzić do uszkodzenia DNA, a w konsekwencji do depresji i demencji. Owoce i warzywa są bogate w przeciwutleniacze, dlatego należy włączać je do każdego posiłku. Nie należy zapominać o skwalenie, który jest unikalnym naturalnym składnikiem aktywnym. Poprawia nie tylko zdrowie psychiczne, ale i fizyczne oraz dotlenia wszystkie komórki organizmu.

Błonnik jest ważnym składnikiem diety z wielu powodów. Wykazano, że dieta bogata w błonnik zmniejsza lęk i objawy depresji. Postaraj się włączyć do swojej diety 20-30 gramów błonnika dziennie - łyżka stołowa zmielonych nasion lnu z jogurtem na śniadanie będzie świetnym rozwiązaniem.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz