Dieta a odchudzanie - porady dietetyczne dla odchudzających się

Szczupła sylwetka to nie tylko piękno - to także zdrowie. Jednak wiele osób, chcąc osiągnąć maksymalny efekt, wyczerpuje się stosując wątpliwej jakości diety, pozbawiając organizm niezbędnych składników odżywczych. Dzięki właściwemu odżywianiu można schudnąć i poprawić ogólny stan zdrowia. Dowiedzmy się więcej na ten temat.

Przede wszystkim nie zapominajmy, że odchudzać się trzeba we właściwy sposób. Ćwiczenia fizyczne i spacery na świeżym powietrzu powinny stanowić integralną część codziennej rutyny. Równie dużo uwagi należy poświęcić diecie w procesie odchudzania. Nie oznacza to, że trzeba uciekać się do nowatorskich metod odżywiania. Z reguły efekty ich działania są krótkotrwałe - waga szybko znika i równie szybko powraca, a czasem nawet pojawiają się nowe kilogramy. Ponadto nie należy ufać dietom, które powodują ciągłe uczucie głodu. Zdrowa dieta powinna być zbilansowana i dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. W takim przypadku nie będziesz spożywać dodatkowych kalorii, cierpiąc z powodu ciągłej chęci zaglądania do lodówki, ciało stanie się zdrowsze, a sylwetka - piękna i szczupła. Poprawia to nie tylko samopoczucie, ale także nastrój.

Odchdzanie

Zasady prawidłowego żywienia

Na początek należy pamiętać o kilku prostych zasadach. Jedz często i mało: pięć do sześciu razy dziennie, najlepiej o tej samej porze. Należy spożywać wyłącznie świeżą żywność, a w diecie powinny znajdować się owoce i warzywa. Należy pić co najmniej dwa litry wody dziennie. Szklankę wody, a nawet dwie, należy wypić 30-40 minut przed posiłkiem. Należy całkowicie zapomnieć o wodzie gazowanej i fast foodach.

Jak już wspomniano, dieta musi być zrównoważona. Średnia dzienna ilość białka dla człowieka wynosi 60-110 g/dobę, tłuszczu - 70-120 g/dobę, węglowodanów - 260-570 g/dobę. Dokładna ilość zależy od masy ciała, wieku, płci i indywidualnych cech organizmu. To samo dotyczy wartości energetycznej pożywienia spożywanego w ciągu dnia. Waha się ona między 2000 a 3000 kcal, w zależności od tego, czy prowadzisz siedzący czy aktywny tryb życia. Jeśli jesteś aktywny fizycznie, potrzebujesz więcej kalorii z pożywienia. Gdy jest zimno, organizm potrzebuje więcej pożywienia wymagającego dużych nakładów energii. Jeśli chcesz schudnąć, powinieneś wiedzieć, że zmniejszenie dziennego spożycia kalorii poniżej 1000 kcal wiąże się z problemami zdrowotnymi! Warto zauważyć, że ilość białek, tłuszczów, węglowodanów i kalorii jest zwykle podawana na opakowaniu żywności. Zawsze zwracaj na to uwagę. Pamiętaj też o tym, że dzięki badaniom specjalistów i naukowców, trendy żywieniowe cały czas ewoluują w trosce o nasze zdrowie i dobre samopoczucie. 

Dieta na odchudzanie

Podstawę jadłospisu mogą stanowić kurczak, indyk, królik, chude czerwone mięso, ryby, jaja, niskotłuszczowe produkty mleczne, produkty zbożowe i oczywiście owoce, jagody, warzywa i zioła. Zwróć uwagę na kapustę. Każdy rodzaj kapusty zawiera dużo błonnika, który daje uczucie pełnego żołądka, a tym samym zmniejsza apetyt, sprawia, że stolce są częstsze i oczyszcza jelita. Kapusta zawiera przeciwutleniacze, wiele witamin (A, C, E, K, PP, U i z grupy B) oraz mikroelementów (wapń, fosfor, potas, magnez, żelazo, miedź, cynk, mangan, fluor).

Grejpfrut jest kolejnym dostępnym produktem spożywczym mającym znaczenie dla utraty wagi. Obniża poziom insuliny - hormonu, który obniża poziom glukozy we krwi - a także wpływa na zapasy tłuszczu.

Nie zapomnij o jabłkach i gruszkach. Zawierają pektynę. Wypełniając żołądek, owoce te sprawiają, że czujemy się syci, mimo że ich kaloryczność jest bardzo niska. Zjedzenie jabłka przed posiłkiem znacznie zmniejsza ilość pokarmu spożywanego podczas głównego posiłku. Nierozpuszczalny błonnik zawarty w gruszkach jest korzystny dla jelit i usuwa toksyny oraz metale ciężkie z organizmu.

Garść ulubionych owoców jagodowych lub orzechów to świetna przekąska.

Ponadto należy włączyć do swojej diety produkty dietetyczne przeznaczone specjalnie do odchudzania. Na przykład granola bez dodatku cukru to niskokaloryczna mieszanka płatków zbożowych, orzechów i suszonych owoców. Niektórzy producenci zastępują te ostatnie zdrowszymi liofilizowanymi owocami i jagodami, które zachowują prawie 100% witamin. Musli jest świetnym pomysłem na zdrowe śniadanie.

Zamiast zwykłego cukru do deserów i napojów można dodawać substancje słodzące, najlepiej naturalne i bezpieczne, takie jak fruktoza, sorbitol, sukraloza lub stewia. Niektóre niskokaloryczne produkty spożywcze i napoje zostały już opracowane w celu kontrolowania apetytu poprzez tłumienie głodu. Jednym z takich produktów jest cykoria instant na odchudzanie. Zdobył on już zaufanie wielu zwolenników diety.

Cytrusy

Produkty zakazane w diecie odchudzającej

Z diety należy wykluczyć wszelkiego rodzaju produkty konserwowe, napoje gazowane, energetyczne i alkohol (z wyjątkiem wytrawnego wina w umiarkowanych ilościach). Produkty te nie wpłyną dobrze na Twoje zdrowie. Potrawy wędzone, słone i smażone należy zastąpić gotowanymi na parze lub pieczonymi w piekarniku. Należy całkowicie zrezygnować z ciast, ciastek, lodów, wszelkiego rodzaju wypieków i tłustych potraw. Zapomnij o produktach mlecznych zawierających cukier: jogurtach, słodkich twarogach i serach smażonych, a także chipsach i smażonych ziemniakach. Kiełbasy i parówki zawierają dużo tłuszczu, a bardzo mało składników odżywczych, dlatego również należy ich unikać.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz