Sport a zdrowie - korzyści wynikające z aktywności fizycznej
Wymioty u dzieci: jak pomóc i nie zaszkodzić
Nudności i wymioty u dziecka - każdy rodzic przynajmniej raz zetknął się z tymi dolegliwościami i oczywiście szukał sposobów, aby pomóc dziecku. Ale oprócz innych zasad należy pamiętać, że w przypadku wymiotów i powtarzających się płynnych stolców u dziecka szybko dochodzi do odwodnienia, dlatego konieczne jest wezwanie pediatry.
Ważne jest również ustabilizowanie stanu dziecka poprzez odpowiednie uzupełnienie bilansu wodnego. W dzisiejszym artykule przedstawiamy zasady udzielania pomocy dziecku z wymiotami.
Przyczyny i rodzaje wymiotów u dzieci
Różne czynniki mogą wywołać wymioty u dziecka:
- Przegrzanie
- Zatrucie pokarmowe
- Zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe
- Zakażenia wirusowe lub bakteryjne
- Zaburzenia czynności przewodu pokarmowego
- Zwiększony poziom acetonu
- Nieprawidłowy rozwój układu pokarmowego
Rodzaj wymiotów będzie się odpowiednio różnił. Na przykład przy podwyższonym stężeniu acetonu wymioty będą się powtarzać i nie przyniosą ulgi. W przypadku zaburzeń przewodu pokarmowego i ośrodkowego układu nerwowego wymioty mogą mieć charakter "fontannowy", a nie cykliczny.
Jak powstrzymać wymioty u dziecka: porady ekspertów
Podczas wymiotów dochodzi do zwiększonej utraty płynów, co w większości przypadków powoduje nasilenie dolegliwości u dziecka. Dlatego bardzo ważne jest, aby przywrócić objętość utraconych płynów. W zależności od ciężkości stanu dziecka lekarz zaleci podawanie kroplówki.
Przywrócenie objętości utraconych płynów to nie cała terapia, ale jej zasadnicza część. Leki są przepisywane przez lekarza podczas badania, w zależności od przyczyny biegunki i/lub wymiotów (mogą to być różne choroby), wieku dziecka i postępu choroby.
Sprawdź także: Najczęstsze choroby jesienne - zapobieganie i profilaktyka
Jaki jest właściwy sposób podawania dziecku wody?
Podczas wymiotów dziecko traci płyny, dlatego ważne jest, aby je uzupełniać. Z powodu pragnienia dziecko może łapczywie pić wodę, wypijając pół kubka lub nawet cały kubek naraz. Po kilku minutach dziecko wymiotuje wodą, a cały wysiłek idzie na marne.
Wodę należy podawać małymi łykami, z przerwami. Można podawać dziecku łyżkę wody co 5-10 minut. Jeśli dziecko wielokrotnie wymiotuje, zaproponuj mu picie przez słomkę lub butelkę ze smoczkiem - zmniejsza to ryzyko "zwrócenia" napoju.
Co można podawać dziecku do picia
- Przegotowana, ostudzona woda;
- Roztwory zastępujące elektrolity;
- Słodka, lekka herbata - czarna lub zielona;
- kompot z suszonych owoców
Najlepiej nie eksperymentować z herbatami ziołowymi. Niektóre zioła (na przykład rumianek) zwiększają perystaltykę (kurczenie się mięśni żołądka i jelit) i dlatego mogą przyczyniać się do nasilenia biegunki i wymiotów.
Jeśli dziecko jest karmione piersią, można i należy podawać mleko matki. W przypadku niemowląt, u których stosuje się preparat do początkowego żywienia niemowląt, zwykły preparat mleczny należy zastąpić preparatem specjalistycznym.
Kiedy karmić dziecko które wymiotuje?
Karmienie dziecka podczas wymiotów jest bezcelowe i szkodliwe, ponieważ spożyty pokarm spowoduje ponowny atak wymiotów. Gdy dziecko poczuje się lepiej, będzie chciało jeść. Ważne jest, aby matka wiedziała, co może przygotować i zaoferować swojemu dziecku.
Nie należy karmić dziecka na siłę i podawać mu jedzenie tylko wtedy, gdy dziecko o nie prosi lub się zgadza (ale nie wtedy, gdy je do tego namawiasz!). W międzynarodowych wytycznych dotyczących biegunki i wymiotów podano dietę BRAT, która obejmuje: banany (B), ryż (R), przetarte lub upieczone jabłka (A), tosty, suchy chleb (T).
Czym karmić dziecko po wymiotach?
- herbatniki
- ziemniaki gotowane
- gotowane chude mięso
- Kaszka ryżowa lub owsiana bez oleju
- bulion ryżowy lub z płatków owsianych
- Pieczone jabłka.
Ważne: Nie należy podawać dziecku ciastek, batoników i innych smakołyków, które lubi, nawet jeśli bardzo o nie prosi.
Co należy zrobić, jeśli u dziecka występują wymioty i biegunka oraz gorączka?
Należy pamiętać, że temperatura w tej sytuacji jest bardziej wrogiem niż sprzymierzeńcem. Dzieje się tak dlatego, że gdy temperatura wzrasta, zwiększa się utrata płynów i stan dziecka pogarsza się. W związku z tym:
- należy obniżyć temperaturę (podając dziecku leki przeciwgorączkowe);
- uzupełnij utracone płyny, podając dziecku wodę.
Ważne!
Jeszcze raz pragniemy podkreślić, że leczenie chorób, którym towarzyszy biegunka i wymioty, nie polega wyłącznie na nawadnianiu. Należy skonsultować się z lekarzem, który poinformuje o sposobie leczenia dziecka.
Komentarze (0)