Sport a zdrowie - korzyści wynikające z aktywności fizycznej

Pozytywny wpływ sportu i aktywności fizycznej na człowieka, jego ciało i charakter jest trudny do przecenienia. Chcesz być zdrowy, silny i stabilny emocjonalnie i jest to możliwe, a sport może w tym pomóc.

Każda aktywność fizyczna zwiększa napięcie mięśni, poprawia nastrój, zwiększa wytrzymałość. Sport pomaga budować nie tylko ciało, ale także charakter. Nie ma znaczenia, jaki rodzaj sportu uprawiasz lub dopiero próbujesz uprawiać, cele są wszędzie takie same: ukształtować wymarzone ciało, poprawić zdrowie i oczywiście być w zgodzie z samym sobą. Niewiele osób może się z tym stwierdzeniem nie zgodzić.

Oczywiście najbardziej namacalnym efektem jest wpływ sportu na ciało. Największy wpływ wywierają na układ mięśniowo-szkieletowy, ponieważ mięśnie są najbardziej zaangażowane w aktywność sportową. Sport wpływa również na układ oddechowy i sercowo-naczyniowy. Oczywiście metabolizm ulega zmianie w wyniku przyzwyczajenia się do pewnych szczepów. Ponadto aktywność fizyczna ma pewien wpływ na stan emocjonalny.

Surfing

Układ mięśniowo-szkieletowy

W ćwiczenia najbardziej zaangażowany jest układ mięśniowo-szkieletowy. Dlatego też największy wpływ mają na nią regularne ćwiczenia lub ich brak. Na przykład regularna aktywność fizyczna zwiększa produkcję płynu maziowego, który utrzymuje stawy w zdrowiu, zapobiega wysychaniu chrząstki i odżywia ją. Ponadto prawidłowe wytwarzanie tego płynu zwiększa ruchliwość chrząstki.

Regularne ćwiczenia przynoszą korzyści także kościom. Ponieważ ćwiczenia z obciążeniem zwiększają obciążenie kości. W związku z tym organizm zaczyna wytwarzać substancje zwane osteoblastami. Pomagają one w tworzeniu nowej tkanki kostnej, dzięki czemu kości stają się mocniejsze i bardziej zwarte.

Kości są utrzymywane razem przez więzadła. Bez nich stawy byłyby bardzo niestabilne i prawdopodobnie mogłyby się wyginać w niewłaściwą stronę. Dzięki regularnym ćwiczeniom więzadła stają się mocniejsze i bardziej odporne na urazy, ale ponieważ krążenie krwi w więzadłach jest słabe, wzmacniają się one tylko pod stałym wpływem, przy ciągłych ćwiczeniach.

Układ sercowo-naczyniowy

Głównym zadaniem tego układu jest zapewnienie krążenia krwi i dopływu tlenu do wszystkich tkanek i narządów organizmu. Podczas wysiłku fizycznego serce musi wykonać więcej pracy, aby dostarczyć więcej tlenu i składników odżywczych. Mięsień sercowy, jak każdy inny mięsień, wzmacnia się i staje się bardziej wytrzymały pod wpływem stresu. Z tego powodu sportowcy mają niższe tętno spoczynkowe niż normalni ludzie, ponieważ wytrenowane serce może pompować więcej krwi niż serce niewytrenowane. Ściany naczyń krwionośnych u sportowców są bardziej elastyczne i sprężyste. Zwiększa się też liczba naczyń włosowatych, co prowadzi do bardziej efektywnego dostarczania składników odżywczych do wszystkich tkanek organizmu.

Zobacz też: Jak często ćwiczyć na siłowni i chodzić na zajęcia fitness?

Jogging

Układ oddechowy

Płuca sportowców różnią się znacznie od płuc osób niewytrenowanych. W płucach sportowca otwierają się dodatkowe "poduszki powietrzne", zwiększając ich pojemność. Wraz ze wzrostem dopływu krwi płuca otrzymują więcej składników odżywczych. Mogą one dostarczać więcej tlenu do organizmu, a dzięki zwiększonej liczbie naczyń włosowatych wokół pęcherzyków płucnych zwiększa się efektywność wymiany gazowej.

Zdrowie psychiczne

Kiedy rozmawiamy o wpływie sportu na człowieka, rzadko mówimy o jego oddziaływaniu na sferę emocjonalną. Nie należy jednak pomijać tego efektu. W końcu dzięki sportowi nasze życie i sposób myślenia mogą się diametralnie zmienić. Na przykład każda aktywność fizyczna, ćwiczenia fizyczne, może być środkiem odstresowującym. Aktywność fizyczna wyzwala przecież w mózgu substancje chemiczne zwane endorfinami. Wywołują one stan euforii, zmniejszając tym samym poziom stresu. Mówiąc prościej, Twój umysł nie skupia się na problemach, ale na grze.

Sport nie tylko obniża poziom stresu, ale także zwiększa pewność siebie i motywację. Dotyczy to zwłaszcza sportów zespołowych, ponieważ gra w zespole rozwija poczucie wspólnoty, radości. Ogólnie rzecz biorąc, sport pomaga zarówno dorosłym, jak i dzieciom "wyładować się" i nawiązać kontakty towarzyskie. Ponadto ćwiczenia fizyczne pomagają zwiększyć poczucie własnej wartości i energię.

Joga

Sprawdź: Bigoreksja - przyczyny i objawy zaburzenia

Najprościej rzecz ujmując, istnieją trzy powody, dla których ćwiczenia fizyczne są korzystne dla zdrowia. Po pierwsze, jeśli stale korzystasz z układu krążenia, oddechowego, mięśniowo-szkieletowego i innych układów, organizm przyzwyczaja się do ich ciągłej pracy. W rezultacie zwiększa się jej zdolność do prawidłowego i intensywnego działania w razie potrzeby. Po drugie, hormonalna reakcja na ćwiczenia poprawia zdrowie psychiczne, a po trzecie, sport przyspiesza metabolizm w godzinach następujących po ćwiczeniach, co skutkuje zmniejszeniem ryzyka wielu chorób i obniżeniem wagi. Ogólnie rzecz biorąc, dzięki regularnym ćwiczeniom poprawia się standard życia, ponieważ poprawia się zdrowie fizyczne i psychiczne, a także wydłuża się potencjalna długość życia.

Sport jest zalecany dla wszystkich, przynajmniej w przypadku lekkich ćwiczeń: spacerów, pływania. Trzeba tylko zrozumieć, czego oczekuje się od sportu, jakie cele chce się osiągnąć. A co najważniejsze, wybierz taki rodzaj aktywności fizycznej, który przyniesie Ci najwięcej przyjemności, rozwoju duchowego i fizycznego. Zadbaj o swoje ciało, a ono zadba o Ciebie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz