Jakie badania powinniśmy wykonywać co roku?

Współczesna medycyna zaskakuje swoimi możliwościami. Dzięki pojawieniu się wielu specjalistycznych testów i badań klienci centrów medycznych mają możliwość uzyskania wyczerpujących informacji o swoim stanie zdrowia, a lekarze - zdiagnozowania chorób w ich najwcześniejszych stadiach. Badania ciała, badania krwi i moczu pozwalają w krótkim czasie uzyskać maksimum informacji, które niekiedy mogą uratować życie człowieka.

badania lekarskie

Niestety, większość ludzi zaniedbuje potrzebę regularnych badań kontrolnych i udaje się do lekarza w momencie, gdy choroba staje się widoczna. Wiadomo, że łatwiej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć. Nie jest to trudne do zrobienia, a można skrócić czas poświęcany na badania i testy. W końcu to właśnie czas jest najczęściej głównym powodem rezygnacji z corocznych badań.

W prywatnych klinikach można szybko i wygodnie sprawdzić stan swojego zdrowia. Jednak w tym przypadku na pacjenta czeka kolejna trudność, tj. wysoka cena usług. Sprawdzenie wszystkich narządów wewnętrznych, poddanie się niezbędnym badaniom laboratoryjnym i konsultacje ze specjalistami to kosztowna przyjemność. Prostym rozwiązaniem jest wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego, które zapewnia szybki i tani sposób na wykonanie badań lekarskich.

Badania dla kobiet i mężczyzn

Jakie badania należy wykonać, aby sprawdzić stan swojego zdrowia? Lista badań obowiązkowych obejmuje zarówno badania ogólne dla kobiet i mężczyzn.

Co roku lekarze zalecają wykonać badania takie jak:

  • ogólne badanie krwi;
  • test na obecność glukozy we krwi; - test na obecność glukozy we krwi;
  • badanie moczu;
  • elektrokardiogram;
  • zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej lub prześwietlenie klatki piersiowej

badanie lekarskie

Badanie krwi polega na pobraniu próbki z palca/żyły i pokazuje stan zdrowia pacjenta, w tym obecność chorób krwi. Analizując liczbę białych krwinek i wskaźnik sedymentacji, lekarz może wyciągnąć wnioski na temat stopnia zapalenia.

Badanie poziomu cukru we krwi jest również wykonywane na czczo, z palca lub z żyły. Jest to najprostszy sposób na wykrycie predyspozycji do cukrzycy. W przypadku wykrycia podwyższonego stężenia glukozy lekarz zaleci zmiany w diecie i stylu życia. Należy regularnie wykonywać badania poziomu glukozy we krwi, ponieważ cukrzyca w zaawansowanym stadium może powodować powikłania i poważne choroby całego organizmu.

Ogólne badanie moczu również wykaże rozwój cukrzycy, ale także ujawni nieprawidłowości w pracy nerek i innych narządów układu moczowo-płciowego. Wysoka liczba białych krwinek w moczu wskazuje na rozwój stanu zapalnego.

Elektrokardiogram trwa zaledwie kilka minut i nie wymaga żadnego wysiłku fizycznego. Kilka czujników pobiera odczyty rytmu serca i drukuje je na papierze. Za pomocą badania EKG specjalista z łatwością określi, czy serce pacjenta pracuje prawidłowo.

Fluorografia/radiografia jest wskazana w przypadku chorób układu oddechowego, w szczególności gruźlicy, zapalenia opłucnej i nowotworów. Jeśli problemy te zostaną odpowiednio wcześnie wykryte, leczenie można rozpocząć natychmiast i rozwiązać sytuację z jak najmniejszymi stratami.

Coroczne badanie obejmuje również wizytę u urologa w przypadku mężczyzn i u ginekologa w przypadku kobiet. Podczas badań lekarz może wykryć poważne choroby układu moczowo-płciowego. Obie osoby powinny udać się do okulisty w celu sprawdzenia ostrości wzroku i stanu dna oka.

Osoby starsze (45+) powinny rozszerzyć listę specjalistów, do których należy się udać, i badań, które należy wykonać. Na przykład należy sprawdzać poziom cholesterolu we krwi, ponieważ może on prowadzić do zaburzeń metabolicznych, zablokowania naczyń krwionośnych i kamicy żółciowej.

Biochemiczne badanie krwi wykaże stan czynnościowy narządów wewnętrznych, takich jak nerki, wątroba, pęcherzyk żółciowy i trzustka.

badanie krwi

Jakie badania mogą wykazać raka?

Mężczyźni powinni wykonać badanie krwi na obecność markerów raka prostaty, a kobiety na obecność markerów raka jajnika i piersi. Mammografię wykonuje się raz na dwa lata u kobiet powyżej 40. roku życia, ale nie wyklucza to samobadania piersi (wyczuwanie guzków, podejrzanych guzków) lub badania piersi przez mammologa/ginekologa.

Jeśli masz problemy z tarczycą, raz w roku powinieneś wykonać badanie ultrasonograficzne tarczycy oraz badanie krwi na obecność TSH, wolnej T3 i wolnej T4. Jak badane są hormony? Laborant pobierze krew z żyły za pomocą nowoczesnego systemu próżniowego - jest to bezbolesne i niezbyt czasochłonne. Cały proces trwa kilka minut.

Wszystkie powyższe badania pozwolą lekarzowi wykryć lub wykluczyć patologię, a w razie potrzeby skierować pacjenta do odpowiednich specjalistów w celu dalszej diagnostyki.

Ile razy w roku należy badać krew?

Regularne badania profilaktyczne polegają na pobraniu raz w roku próbki krwi. Przed udaniem się do specjalistów i do laboratorium należy odwiedzić swojego lekarza rodzinnego i dowiedzieć się, do jakich specjalistów należy się udać i jakie badania są konieczne w przypadku każdego pacjenta. Właściwe podejście do planowania kompleksowych badań pozwoli na wykrycie wszystkich nieprawidłowości i zapewnienie opieki medycznej w odpowiednim czasie.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że lista testów jest długa i że ich wykonanie zajmie dużo czasu. W rzeczywistości podczas jednej wizyty w klinice można przejść przez wszystkich lekarzy i wykonać wszystkie badania. Z wyprzedzeniem powiadom firmę ubezpieczeniową o terminie, w którym planujesz zwrócić uwagę na swoje zdrowie i udać się do lekarza - planowanie pomoże zachować dobry nastrój i zaoszczędzi czas. Pamiętaj - większość badań krwi wykonuje się na czczo.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz