Co można i należy jeść przed i po treningu?

Żywienie sportowców polega na stosowaniu ścisłej diety, indywidualnie dobranego i zbilansowanego jadłospisu. Wymagania dotyczące żywności spożywanej przez sportowców amatorów są znacznie mniejsze. Niemniej jednak istnieją, choć nie wszyscy o nich wiedzą. A więc po pracy idziesz na siłownię, a po treningu odmawiasz sobie jedzenia, myśląc, że pomoże Ci to utrwalić rezultaty treningu. Czy postępujesz właściwie? Przekonajmy się o tym.

Dobra dieta dla osób ćwiczących na siłowni zależy również od czasu trwania treningu i jego rodzaju - cardio lub siłowy. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, co jesz przed treningiem.

Odżywianie przed treningiem

Aby nie zasnąć podczas treningu i nie zasnąć ze zmęczenia, należy rozpocząć ćwiczenia z energią, czyli węglowodanami. Nie zaleca się wykonywania ćwiczeń na pusty żołądek. Głodne ciało to ciało, które nie jadło przez 8 godzin. Jeśli ćwiczysz rano, 40-60 minut przed treningiem zjedz płatki owsiane, banana, batonik granola lub wypij herbatę z miodem. Posiłki powinny zawierać węglowodany złożone; zabronione jest spożywanie czekolady, herbatników i innych słodyczy. Jeśli ćwiczysz w ciągu dnia lub wieczorem, rozpocznij trening 1,5-2 godziny po posiłku. W tym przypadku nie ma specjalnych wytycznych, pod warunkiem, że stosuje się rozsądną dietę - bez tłustych, pikantnych, słonych, słodkich i szybkich posiłków.

Ćwiczenia na pusty żołądek są dozwolone tylko w przypadku treningu aerobowego, do którego zalicza się chodzenie, bieganie, pływanie, taniec, łyżwiarstwo figurowe, niektóre gry, jogę. Jednak i w tym przypadku, nie jest to zalecane. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie diety odpowiedniej dla osób odchudzających się.

Makaron i pomidor

Po treningu: jeść czy nie jeść - oto jest pytanie

Podczas uprawiania sportu w pierwszej kolejności zużywana jest glukoza, następnie glikogen (tzw. zmagazynowane węglowodany), a dopiero potem tkanka tłuszczowa. Dlatego najważniejszą rzeczą po wysiłku fizycznym jest przywrócenie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Jeśli wykonujesz ćwiczenia cardio, najlepszym rozwiązaniem jest zjedzenie przekąski 10-15 minut po treningu. Oznacza to, że nie sięgasz po jedzenie w przebieralni, ale też nie czekasz do powrotu do domu. Można wziąć prysznic, ubrać się, a następnie wypić świeżo wyciśnięty sok, smoothie lub zjeść owoc (jabłko, gruszka lub kiwi). Jeśli nie zjesz kilka godzin po treningu, spowolnisz procesy metaboliczne swojego organizmu.

Jeśli celem jest schudnięcie, można zrezygnować z jedzenia przez kilka godzin po przekąsce węglowodanowej. Twój organizm będzie spalał "swój" tłuszcz.

Osoby uprawiające trening siłowy, których celem jest budowanie masy mięśniowej, powinny zjeść posiłek bogaty w białko w ciągu godziny po treningu. Niektórzy eksperci twierdzą, że w tym okresie obowiązuje zasada tzw. okna metabolicznego - okresu aktywnej naprawy tkanek i syntezy białek. Jako przekąska najlepiej sprawdza się koktajl proteinowy. Można je zastąpić białkami jaj, piersiami z kurczaka lub niskotłuszczową rybą. W żadnym wypadku nie należy jednak po treningu spożywać produktów mlecznych, np. beztłuszczowego kefiru lub twarogu.

Okazuje się, że po każdym treningu na siłowni należy zjeść coś zawierającego węglowodany lub białka - w zależności od celów i rodzaju ćwiczeń. Powinna to być lekka przekąska. Po powrocie do domu powinien być podany pełny posiłek. Dlaczego nie należy zaniedbywać przekąsek? Ponieważ po treningu możesz być dłużej w drodze, a po powrocie do domu mogą Cię rozpraszać obowiązki domowe. W rezultacie posiłek będzie opóźniony, organizm nie otrzyma potrzebnych składników odżywczych, a korzyści z ćwiczeń będą minimalne.

Trening

Co zjeść po treningu siłowym - przykłady

  • biała ryba gotowana na parze;

  • owoce morza;

  • chudy drób;

  • warzywa;

  • omlety;

  • jajka (białko).

Mimo wielu różnych porad dotyczących tego, co można jeść po sesji gimnastycznej, zalecamy skonsultowanie się z trenerem fitness. W końcu indywidualne cechy organizmu także odgrywają rolę w diecie. Zawsze możesz zapytać instruktorów w klubie fitness o radę dotyczącą odżywiania przed i po treningu. Profesjonalni trenerzy pomogą Ci opracować indywidualną dietę dostosowaną do Twojego organizmu oraz wybranego rodzaju i intensywności treningu. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz