12 trendów zdrowotnych na rok 2022

Pandemia COVID-19 zapoczątkowała "rewolucję wellness", w której każdy z nas zmienił swoje rozumienie dobrego samopoczucia, wypoczynku i zdrowia. Ponadto w czasie kwarantanny wszyscy mieliśmy okazję zastanowić się nad najważniejszymi aspektami życia i poświęcić sporo czasu na planowanie w 2022 r. tzw. czasu dla mnie - czasu dla siebie. W dzisiejszym artykule przedstawiamy 12 trendów w dziedzinie wellness i zdrowego stylu życia, które będziemy śledzić w tym roku.

Gua sha i joga twarzy

Zastosowanie terapii masażem oraz ćwiczeń jogi twarzy stymulujących mięśnie, skórę i układ limfatyczny ma na celu rozluźnienie mięśni twarzy oraz zmniejszenie napięcia i stresu. Ćwiczenia jogi twarzy naprawdę pomagają poprawić wygląd, zmniejszyć zmarszczki mimiczne, wzmocnić i napiąć mięśnie twarzy, zwiększyć krążenie, a nawet wygładzić zmarszczki. Kamienie Gua Sha uzupełniają jogę twarzy jako narzędzie do kształtowania pięknego owalu twarzy, zmniejszania opuchlizny i cieni pod oczami oraz wspomagania drenażu limfatycznego.

Kamienie Gua sha

Adaptogeny

Adaptogeny to substancje ziołowe, które zapewniają stabilizację wielu fizycznych, chemicznych i biologicznych procesów fizjologicznych w organizmie. Istnieje ponad 70 roślin i grzybów ziołowych, które od wieków są stosowane w tradycyjnej medycynie orientalnej, np. Reishi, żeń-szeń, Tulsi, Schizandra czy Ashwagandha. Obecnie żyjemy w bardzo niepokojących czasach, a adaptogeny mogą poprawić jakość życia, zwiększyć wydolność fizyczną i chronić zdrowie neurologiczne. W 2022 r. adaptogeny będą wiodły prym w odradzającej się medycynie ziołowej.

Zdrowie immunologiczne

W tym roku będziemy świadkami zwiększonego zainteresowania zdrowiem immunologicznym. Włączenie do codziennej diety zdrowej żywności, takiej jak owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, białko, odtłuszczony nabiał, drożdże odżywcze, probiotyki i składniki aktywne, dostarczy organizmowi kluczowych składników odżywczych i pomoże zbudować nieprzeniknioną tarczę ochronną przed bakteriami i wirusami.

probiotyki

Zdrowie cyfrowe

Usługi w zakresie zdrowia psychicznego zostały dostosowane do formatu internetowego, co zwiększyło dostęp do nich dla osób, które nie czułyby się komfortowo, rozmawiając z psychologiem w prawdziwym życiu. Ponadto aplikacje do medytacji jeszcze nigdy nie były tak popularne jak obecnie. Kolejna ważna kwestia: technologia umożliwiła spotkania z lekarzami i terapeutami przez Internet. Teraz można łatwo rezerwować wirtualne sesje z trenerami personalnymi, dietetykami, fizjoterapeutami, specjalistami od snu i żywienia.

Monitorowanie stresu

W nadchodzącym roku technologia stała się skutecznym sposobem na śledzenie stresu. Na przykład wiele smartwatchy i aplikacji na telefon, takich jak Apple Watch, Fitbit czy Google Watch, pomaga monitorować stres poprzez zmianę rytmu i tętna.

Smartwatch

Higiena snu

Sen i budzenie się to procesy, z którymi mamy do czynienia każdego dnia, ale sposób, w jaki to robimy, zmieni się diametralnie w 2022 r. Urządzenia śledzące sen, takie jak Apple Watch, Smart Ring firmy Auro czy opaski EEG, stopniowo przekształcają sen w bardziej zrównoważony proces. Budzenie się i zasypianie o tej samej porze pozwoli ustalić biorytmy, zwiększy koncentrację i doda energii. Aby rytuał zasypiania przebiegał bez zakłóceń, używaj olejków aromaterapeutycznych i wyłącz wszystkie urządzenia przynajmniej na godzinę przed pójściem spać. Korzystaj także z funkcji trybu nocnego w smartfonie, która na podstawie zegara i położenia geograficznego urządzenia automatycznie zmienia kolory wyświetlacza na cieplejsze wieczorem, a rano przywraca normalne ustawienia.

Przenośne narzędzia wellness

Ważnym trendem jest branie odpowiedzialności za własne samopoczucie i podejmowanie małych kroków w celu poprawy zdrowia. Pomocne są osobiste skanery EKG, samoczyszczące się butelki z wodą, ciśnieniomierze, nawilżacze powietrza lub przenośne urządzenia do monitorowania nawilżenia skóry.

Pielęgnacja

Uprawa własnych produktów

Dla każdego, kto został uwięziony w domu w czasie pandemii COVID-19, założenie zielonego ogródka warzywnego i stworzenie mini-ogródka stało się źródłem spokoju i skupienia - w zasadzie miejscem, w którym można uciec od codziennego stresu, zagłębiając się w opiekę nad czymś. W 2022 r. działalność ta została przekształcona w bardziej samowystarczalny proces zbioru. Obecnie rodziny na całym świecie uprawiają rośliny okopowe, zioła lub owoce - w ten sposób mogą przejąć kontrolę nad jakością spożywanej żywności i zmniejszyć swoją zależność od produktów z supermarketów. Jeśli nie masz możliwości lub ochoty uprawiać własnych produktów, zawsze możesz zamówić ekologiczne warzywa, owoce, zioła, płatki śniadaniowe, czekolady i inne produkty w internetowych sklepach z żywnością ekologiczną.

Wykorzystanie DNA do identyfikacji zagrożeń dla zdrowia

Odkrycie swojego drzewa genealogicznego i wykorzystanie DNA do identyfikacji zagrożeń dla zdrowia może zminimalizować liczbę intuicyjnych kroków i domysłów przy próbach zmiany stylu życia, pozwalając na podejmowanie bardziej strategicznych decyzji, które faktycznie prowadzą do poprawy zdrowia. Badania genealogiczne wymagają pobrania próbki śliny do analizy DNA i wykrycia predyspozycji do różnych chorób, informacji o preferowanej diecie, uprawianych sportach i innych.

test dna

Skinimalizm

Skinimalizm to nowa filozofia, która polega na uproszczeniu wieloetapowej pielęgnacji skóry i ograniczeniu stosowanych produktów do tych, które są niezbędne. Fakt: Wiele produktów do pielęgnacji może zatykać pory, powodować wysypki i wywoływać trądzik. Oczywiście zmieniające się pory roku mogą powodować konieczność wprowadzenia zmian w sposobie pielęgnacji skóry, ale tak naprawdę nie potrzeba ich aż tak wiele, jak próbują nam to narzucić inni. Na przykład zimą podwajamy stosowanie produktów nawilżających, wprowadzamy do rutyny kwasy, aby zwalczać łuszczenie się skóry i wypryski, a także stosujemy naturalne olejki, które chronią warstwę lipidową przed uszkodzeniami. 

Oddychanie holotropowe

Oddychanie holotropowe jest unikalną techniką samouzdrawiania służącą osiągnięciu stanu pełni, w której kontrolowane i szybkie czynności oddechowe są wykorzystywane do wpływania na stany psychiczne, emocjonalne i fizyczne. W ten sposób uzdrowienie pochodzi z wnętrza osoby praktykującej pracę z oddechem. W szczególności to, w jaki sposób oddychamy, zwiększa między innymi odporność, wytrzymałość, energię, sprawność sportową, zdolność radzenia sobie ze stresem oraz zmniejsza lęk i ataki paniki. Zacznij od skupienia się na swoim oddechu i na tym, jak on przebiega. Łatwą i dostępną dla każdego praktyką oddychania holotropowego może być powolne, kontrolowane i świadome oddychanie brzuchem przez kilka minut po przebudzeniu, w sytuacjach stresowych lub przed snem.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz