Jak pozbyć się trądziku?

Trądzik, a właściwie zaskórniki otwarte, mogą pojawiać się w różnych miejscach: na twarzy, plecach, klatce piersiowej, uszach, a nawet na pośladkach, nie tylko w okresie dojrzewania, ale także znacznie później. Co należy zrobić, aby jak najszybciej pozbyć się trądziku? Jak usunąć pryszcze z twarzy i jakie domowe sposoby na trądzik naprawdę pomagają? Jak można zapobiegać trądzikowi?

Przyczyny pojawienia się trądziku i zaskórników

Trądzik powstaje, gdy pory zostają zablokowane przez sebum wydzielane przez gruczoły łojowe. Zadaniem sebum jest ochrona skóry przed wysuszeniem i szkodliwym wpływem środowiska. Jednak nadmierna produkcja łoju spowodowana zwiększonym wydzielaniem pewnych hormonów uruchamia mechanizm powstawania trądziku.

Zamknięte pory, za którymi gromadzi się sebum i martwe komórki naskórka, nazywane są zaskórnikami.

Trądzik

Jak pozbyć się pryszczy?

Czy wyciskać pryszcze, czy nie? Ogólnie rzecz biorąc, lepiej nie wyciskać pryszczy. Nieprawidłowe wyciskanie pryszczy pozostawia blizny. Krosty przekrwione i ropne powinny być otwierane wyłącznie przez kosmetologów. W żadnym wypadku nie wyciskaj samodzielnie pryszczy, ponieważ istnieje duże ryzyko powstania zapalenia trądziku. Bakterie mogą przedostać się do rany przez palce, wniknąć głęboko w skórę i wywołać tam stan zapalny. Często wynikiem takiego zapalenia jest ropień.

Trądzik u kobiet

Wiele kobiet zna ten problem: trądzik i zaczerwienienia na nosie, brodzie i policzkach pojawiają się na krótko przed miesiączką. Jednak u niektórych kobiet trądzik pojawia się już we wczesnych latach 30. i utrzymuje się przez wiele lat po miesiączce.

Tak zwany trądzik późny to postać trądziku występująca u osób w starszym wieku, między 25 a 45 rokiem życia. W ostatnich latach wzrosła liczba kobiet cierpiących na trądzik pospolity.

W tym wieku trądzik jest postrzegany jako "wada wyglądu" i powoduje cierpienie psychiczne u kobiet i dziewcząt, obniża samoocenę, negatywnie wpływa na jakość życia, status społeczny, relacje osobiste, zwiększa poziom stresu, a może prowadzić nawet do depresji.

Trądzik u mężczyzn

Dlaczego mężczyznom trudno jest pozbyć się trądziku? Mężczyźni z dodatkowym chromosomem Y cierpią na trądzik o późnym początku, który nawraca przez całe życie.

Stosowanie sterydów anabolicznych jest częstą przyczyną trądziku u mężczyzn. Statystycznie ponad 30% mężczyzn stosujących sterydy ma trądzik.

Krosty często pojawiają się na tle łojotoku i występują na całej skórze. Trądzik ten jest podatny na bliznowacenie i tworzenie się keloidów.

Trądzik związany z wiekiem u mężczyzn leczy się za pomocą tych samych metod i środków, co u kobiet.

Trądzik

Przyczyny trądziku w wieku dojrzałym

Istnieje wiele możliwych przyczyn powstawania trądziku w wieku dojrzałym.

Badania wykazały, że predyspozycje dziedziczne (genetyczne) zajmują 50% miejsca wśród innych czynników wpływających na rozwój trądziku późnego. Prawidłowość polega na tym, że im częściej trądzik występował w poprzednim pokoleniu, tym częściej będzie się pojawiał w następnym.

Stres, niezrównoważona dieta i inne czynniki powodujące wahania hormonów mogą być przyczyną trądziku o późnym początku. Wahania hormonalne, takie jak w okresie menopauzy, mogą również wpływać na skórę.

Alergie (zwłaszcza nietolerancje pokarmowe), skutki uboczne niektórych leków, nieodpowiednie kosmetyki i nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV są zdecydowanie uważane za przyczyny trądziku późnego. Osłabiony układ odpornościowy pozostaje niezbadanym czynnikiem.

Leczenie trądziku

Nawet jeśli trądzik występuje sporadycznie lub tylko w "niektóre dni", zaleca się leczenie trądziku u dermatologa. Lekarz ustali przyczynę i przepisze odpowiednie leczenie, aby usunąć trądzik z twarzy.

W przypadku cięższego trądziku konieczne jest zastosowanie terapii skojarzonej, ewentualnie doustnych antybiotyków. W łagodnych postaciach w pozbyciu się trądziku może pomóc leczenie zewnętrzne, takie jak kremy zawierające antybiotyki i preparaty antybakteryjne do stosowania miejscowego.

Oprócz leków, lekarze stosują zabiegi kosmetyczne w celu leczenia trądziku i poprawy wyglądu skóry.

zabieg kosmetyczny

Pielęgnacja skóry trądzikowej

W każdym razie, aby pozbyć się trądziku, ważna jest pielęgnacja odpowiednia dla danego typu skóry. Ponieważ trądzik późny występuje częściej u kobiet, które mają suchą skórę, pielęgnacja skóry powinna być delikatna i nawilżająca. Naturalna bariera ochronna skóry chroni ją przed bakteriami tylko wtedy, gdy skóra jest odpowiednio nawilżona.

W przypadku trądziku o późnym początku nie należy stosować zwykłych mydeł. Siarczan laurylowy lub laurylosiarczan sodu zawarty w mydłach i detergentach może przyczyniać się do powstawania zaskórników.

Tłuste kremy nie są zalecane dla skóry trądzikowej w zaawansowanym wieku. Dzieje się tak dlatego, że substancje oleiste blokują kanaliki łojowe, czego należy unikać we wszystkich postaciach trądziku. Ponadto skóra jest nadmiernie narażona na działanie agresywnych produktów kosmetycznych, co sprawia, że bariera skórna staje się bardziej przepuszczalna, umożliwiając bakteriom ponowne wniknięcie w głąb skóry.

Produkty kosmetyczne stosowane w leczeniu trądziku

Oprócz ukierunkowanego leczenia trądziku w klinice, zaleca się stosowanie domowych środków zaradczych odpowiednich dla skóry wrażliwej.

Produkty kosmetyczne wzbogacone o witaminę A lub kwasy owocowe mogą być stosowane w leczeniu łagodnego trądziku w przypadku skóry dojrzałej po konsultacji z dermatologiem.

Kremy pielęgnacyjne

Leczenie trądziku za pomocą kwasów owocowych

Czy kwasy owocowe mogą pomóc w pozbyciu się trądziku? Wiele kobiet po 30. roku życia jest szczególnie entuzjastycznie nastawionych do leczenia trądziku kwasami owocowymi, ponieważ kwasy owocowe działają jednocześnie na dwa sposoby: z jednej strony skóra trądzikowa jest zmiękczona i nawilżona, efekt jest zauważalny natychmiast, ponieważ pory zostają oczyszczone z czarnych plam, szorstka struktura ulega zmiękczeniu, a stany zapalne szybko znikają.

Z drugiej strony preparaty z kwasem owocowym pomagają pozbyć się drobnych linii i zmarszczek.

W przypadku profesjonalnego leczenia trądziku kwasami owocowymi lepiej skonsultować się z kosmetyczką; do pielęgnacji domowej zaleca się produkty zawierające 8% kwasów owocowych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz