20 wskazówek, jak dobrze się odżywiać

Prawidłowe odżywianie jest dla nas o wiele ważniejsze, niż nam się wydaje. I nie chodzi tu tylko o szczupłą sylwetkę. Sposób, w jaki się odżywiamy, ma wpływ na naszą skórę. Wpływa również na nasze organy wewnętrzne, a nawet na produkcję hormonów płciowych, w wyniku czego opóźnia początek starości.

W dzisiejszym artykule przedstawiamy 20 wskazówek, jak dobrze się odżywiać

Woda - ale bez bąbelków

Wszystkie produkty spożywcze mają kalorie. Podobnie jest ze zwykłą wodą z kranu. Inna sprawa, że w porównaniu z sokami i innymi napojami nie otrzymujemy z niego wielu kalorii (1 kcal w pierwszym przypadku i 50-100 kcal w drugim). Dlatego Twoim ulubionym i najczęstszym napojem powinna być zwykła, czysta woda - to pierwsza rzecz. Po drugie, musi być bez gazu. Nawet zwykła woda mineralna, ale gazowana, powoduje niestrawność i 900 ml gazów przy wypiciu zaledwie 250 ml.

Mężczyzna pijący wodę

Zapomnij o białym chlebie

Nikt nie namawia do całkowitej rezygnacji z chleba. Jeśli to możliwe, należy zastąpić biały chleb pszenny chlebem żytnim lub zbożowym. Nie powoduje to efektu "plasteliny" w przewodzie jelitowym, spowodowanego obecnością glutenu, jak to ma miejsce w przypadku "białego" pieczywa.

Jeśli mleko, to najlepiej kozie

Jeśli lubisz mleko, śmiało. Zacznijcie jednak stopniowo odchodzić od mleka krowiego i zastąpcie je mlekiem kozim. Ma wiele zalet, na przykład zawiera 6 razy więcej potasu i kobaltu, który wchodzi w skład witaminy B12 i jest odpowiedzialny za hematopoezę, a razem kontrolują pracę układu sercowo-naczyniowego.

Mleko

Wyznacz sobie tygodniowy przydział mięsa

Wystarczą cztery porcje tygodniowo. A najlepsze ze wszystkich jest mięso z kurczaka, a zwłaszcza z indyka. Oczywiście mówimy tu o piersi, a nie o tłustym udźcu ze smażoną skórką.

Dużo białka!

To Twój budulec i podstawa masy mięśniowej. Białko znajduje się w indyku, ale także w rybach, jajach, roślinach strączkowych, fermentowanych produktach sojowych, białkach jaj itp.

Zobacz także: Wegetarianizm - co jedzą wegetarianie? 

Soki i smoothies

Nie soki z torebek, broń Boże! Tylko świeżo wyciskane soki z owoców i warzyw. Zawierają one wiele witamin, minerałów, enzymów i przeciwutleniaczy, które odmładzają organizm.

Smoothies

Zacznij dzień od magicznego eliksiru

Codziennie rano wypijaj szklankę wody z plasterkiem cytryny lub grejpfruta albo z kilkoma kroplami wyciągu z pestek winogron.

Pamiętaj o zasadzie trzech godzin

Staraj się jeść co trzy godziny. Ale w małych porcjach. Pozwoli to utrzymać metabolizm w dobrej kondycji przez cały czas.

Częściej jedz kiszoną kapustę

Włącz do swojej diety takie warzywa jak kapusta. Takie sfermentowane pokarmy są doskonałym źródłem pożytecznych bakterii - podczas gdy probiotyki w kapsułkach osiadają w górnej części układu pokarmowego i często nie docierają do jelit, sfermentowane pokarmy przenoszą pożyteczne bakterie aż do przewodu pokarmowego.

Kapusta

Eksperymentuj z produktami sojowymi

Szczególnie w przypadku "tempeh", jak nazywa się sfermentowany twaróg sojowy, który jest doskonałym źródłem białka i pożytecznych mikroorganizmów. Zwłaszcza że czasem z łatwością może zastąpić mięso.

Jedz nasiona

Nasiona lnu, słonecznika lub dyni mają pozytywny wpływ na produkcję hormonów płciowych i pomagają oczyścić jelita.

Zaopatrz się w cynk

Dobrym źródłem tego pobudzającego testosteron minerału są owoce morza, jaja, migdały i kiełki pszenicy....

migdały

Orzechy dodadzą Ci energii

Doprawiaj potrawy solonymi orzechami - brazylijskimi, nerkowcami, orzechami włoskimi i migdałami. Są one szczególnie korzystne dla układu sercowo-naczyniowego ze względu na wysoką zawartość energii.

Codziennie spożywaj świeże owoce i warzywa

Zwłaszcza te, które zawierają dużo witaminy C (kiwi, owoce cytrusowe, czarne porzeczki i truskawki). Dzienne spożycie wynosi 500-1000 mg witaminy C. Dieta roślinna niesie ze sobą duże korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Przyzwyczaj się do jedzenia warzyw, białka i węglowodanów

Twój "dzienny talerz" powinien wyglądać następująco: połowa warzyw, jedna czwarta białka i jedna czwarta węglowodanów.

warzywa

Do każdego posiłku powinna być dodawana porcja warzyw.

Dzięki temu trzustka będzie mogła pracować.

Szpinak jest Twoim przyjacielem!

Szpinak zawiera dużo witaminy E, która jest jednym z głównych czynników wpływających na produkcję hormonów płciowych w organizmie (i to mówi samo za siebie, że szpinak jest dobrym afrodyzjakiem).

Owoce morza dla mózgu

Regularnie spożywaj świeże ryby i owoce morza - są one skarbnicą kwasów omega-3, ważnych składników odżywczych dla ludzkiego mózgu.

owoce morza

Dokładnie i powoli przeżuwaj pokarm.

Dokładne przeżuwanie pokarmu umożliwia wymieszanie go ze śliną i ułatwia dalszy proces trawienia. Dzięki temu żołądek będzie znacznie mniej obciążony, a proces trawienia ulegnie znacznej poprawie. Niestarannie pogryziony pokarm, który nie został prawidłowo zmieszany ze śliną, zaczyna szybko gnić i fermentować.

Zmniejsz spożycie słodyczy

Nie mówimy "odstaw je całkowicie", ponieważ na te słowa wielu zaczyna się wycofywać. Ale dzień po dniu, miesiąc po miesiącu zmniejszaj apetyt na słodycze, odmawiaj sobie słodkich napojów, a wtedy Twój organizm w końcu przyzwyczai się do braku słodyczy.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz